Valhala
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Affiliates
Valhala free forum
 
Search
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» Religije Eninoka
Kolega iz Niša pita... kako započeti klub? EmptyFri Mar 02, 2018 4:04 pm by Putujuci Djindas

» Uslužno farbam sve vrste minijatura!!!!
Kolega iz Niša pita... kako započeti klub? EmptyTue Jul 05, 2016 9:55 am by Jocinetu

» KMK 2015, 7. in 8. November. Slovenia - 9 Age
Kolega iz Niša pita... kako započeti klub? EmptyWed Oct 28, 2015 8:24 pm by finaglista

» Izvori Magije potrebno
Kolega iz Niša pita... kako započeti klub? EmptyThu Mar 19, 2015 3:29 am by Moff

» VI. Topor Team Tournament 2015.
Kolega iz Niša pita... kako započeti klub? EmptySun Mar 15, 2015 10:32 pm by Zvijerko

» PORUDZBINE !!!
Kolega iz Niša pita... kako započeti klub? EmptyWed Feb 18, 2015 9:26 pm by tpoba4

» BSG LARP slike
Kolega iz Niša pita... kako započeti klub? EmptyTue Feb 17, 2015 7:05 am by Branzila143

» Epic mega battle
Kolega iz Niša pita... kako započeti klub? EmptyThu Dec 11, 2014 12:21 pm by sashasuman

» IZVEŠTAJ SA DANA FANTAZIJE 2010
Kolega iz Niša pita... kako započeti klub? EmptyThu Nov 27, 2014 9:21 am by harronasad

April 2024
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar


Kolega iz Niša pita... kako započeti klub?

3 posters

Go down

Kolega iz Niša pita... kako započeti klub? Empty Kolega iz Niša pita... kako započeti klub?

Post  Vojvoda Wed Mar 21, 2012 8:00 pm

Pozdrav svima koliko vas ima Smile

Moje ime je Milan i javljam vam se iz Niša. Možda znate, a možda i ne... Niš je grad koji nema aktivan klub ljubitelja društvenih igara ili nešto slično tome (bilo je u prošlosti, ali nije zaživelo... a šta da i pričam dalje, kada se pre mesec dana otvorio bioskop, koji u ovom gradu nije postojao 10ak godina affraid Embarassed panic ).

Elem, ja okupih neke entuzijaste sa idejom da započnemo jedan klub kako valja. Imamo dosta volje, a nešto manje iskustva koje smo uglavnom sakupljali kao studenti po organizacijama raznih karaktera. Ako sam se dobro informisao, vi tako nešto vodite već duže vreme, i to uspešno, pa reših da vam se obratim u nadi da ste spremni da podelite po koji savet Smile

Koje su glavne prepreke koje treba prebroditi u početku? Kako obezbediti prostor, finansije, opremu,...? Da li treba zvanično registrovati klub? Kakva je situacija sa kupovinom i naručivanjem igara/opreme u Srbiji... ili iz inostranstva? Plaćanja dostave, carina,...? Kakvu savetodavno-logističku podršku možemo očekuvati od klubova iz regiona? ... Dalje ne znam ni šta bih sve pitao, već se nadam da će neko odgovoriti, pa da započnemo diskusiju.

Toliko za sada. Nadam se da je ovo samo početak saradnje Smile
Vojvoda
Vojvoda
Jaje od Azdaje (Levo)
Jaje od Azdaje (Levo)

Posts : 1
Join date : 2012-03-21
Age : 38
Location : Niš, Srbija

Back to top Go down

Kolega iz Niša pita... kako započeti klub? Empty Re: Kolega iz Niša pita... kako započeti klub?

Post  тајнисвет Thu Mar 22, 2012 1:26 am

Поздрав Милане, прво добродошао на форум.
Ја ти могу дати савете на основу неког свог искуства, па то не мора бити добро за тебе нити тачно у твом случају.
Клуб друштвених игара је скупина људи. Основа је то, да ти имаш друштво које би играло друштвене игре. Питање је о колико људства причамо? Какве игре ти људи играју/би играли? Рецимо многа мања места у Србији имају неко друштво које игра разне ствари, па опет немају клуб. Све је то због недостатка материјалних средстава да направе прави клуб, као место на коме ће се скупљати.
Мој предлог је да, ако вас већ има пар, нађете заједничку игру и играте се на неком месту, код некога од вас, у студентским просторијама, у некој месној заједници питате би ли сте могли да мало "показујете деци" друштвене игре. На тај начин, имате бесплатан простор, а ако вас нема десет, довољно је да правите дружења тог типа једном недељно, или колико већ нађете интересовања.
Прављење клуба за друштвене игре је велико улагање. Сам поступак прављења удружења грађана је једноставан. Потребно је бар троје људи, именујете једног за одговорно лице и вози. Сву документацију можете наћи на сајту Агенције за привредне регистре, тако да је то лагано. Мислим да је регистрација око 50 евра или тако нешто.
Оно теже је закуп локала, плаћање радника и набавка игара. Да бисте опремили клуб, потребно је имати инвентар од столова, столица и ормана, и то не мали број свега, али оно што је скупље је свакако роба коју морате држати. Као клуб, морате имати фискалну касу, па урачунајте и књиговођу, али не морате имати пријављеног радника, што доста олакшава. Радника у неком облику морате имати, јер из искуства знам да ако вас више почне радити од тога нема ништа... Те кашњење, те неотварање...
Све горе наведене ставке коштају, па је питање имате ли пар хиљада евра за клуб...
Што се тиче набавке ствари, то ви можете набавити и ако нисте клуб по добрим ценама, поготово ако вас има више, па бисте више узимали. Нпр. игре минијатура и табличне игре можете набавити директно од Валхале, искрено, најефикаснији и најповољнији су тренутно за те врсте игара у Србији.
Картичне игре као што су Југио оригинал и Меџик имају свог дистрибутера, па контактирајте човека који држи ову страну http://awakeningzone.webs.com/ да видите какве услове можете добити за ту врсту игара.
ФРПове опет потражите у Валхали, мислим да су за то најповољнији.
Узимање свега преко гране је неисплативо, јер царина дере за све новце. Можете појединачно узимати ту и тамо са великих сајтова, али онда нема толико робе, нема продаје...
Ако тражите простор, нађите нешто поред школе, са излогом, како бисте приволели децу. Од нас маторих пара нема, деца ће највише ширити и играти игре.
Што се тиче помоћи државе, града и општине од свега тога, слаба је вајда. Лично не могу да говорим, али нека неко од особља Валхале каже више, мислим да су више имали штете него користи. Знам да су обијали свуда и куцали на сва врата, нисам видео ефекат тотга. Можда га има, али лично нисам видео...
Подршка? Па доћи ћемо сви на отварање, ако се деси да се жеља и оствари... Више од тога, можете долазити на наше турнире, ми на ваше, али очекујте по пар људи на обе стране и то за веће догађаје. Савети и критике су мандаторни, ето ја ћу лично рећи све што знам како бих вам помогао, па питајте шта год. У мом потпису је линк до мог старог блога, којег нисам писао годинама, али има приказа неких лепих игара, можете се информисати, а за све остало ту је http://boardgamegeek.com/ Ту можете сазнати све о било којим играма...
Треба отићи и до Озгилијата, па се удружити. Милош из Ниша је почео да продаје странцима терене, могуће је да ће сада имати и нека средства...
Толико за сада од мене, ако буде питања, чим видим, одговарам...
Уживајте!
тајнисвет
тајнисвет
Стефан Башић
Стефан Башић

Posts : 575
Join date : 2010-03-15
Age : 38
Location : Нови Сад, Србија

http://tajnisvet.com

Back to top Go down

Kolega iz Niša pita... kako započeti klub? Empty Re: Kolega iz Niša pita... kako započeti klub?

Post  DoctorWho Thu Mar 22, 2012 9:48 am

Najvaznija stavr kod otvaranja kluba je da to bude na prvom mestu klub a ne kafana!
DoctorWho
DoctorWho
Time Lord
Time Lord

Posts : 536
Join date : 2010-03-17

Character sheet
Name: Enter name
Race: Human
Gender:

Back to top Go down

Kolega iz Niša pita... kako započeti klub? Empty Re: Kolega iz Niša pita... kako započeti klub?

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum